دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهر قدس

Islamic Azad University ShahreQods Branch

معرفی رشته کامپیوتر

علوم کامپیوتر
دیباچه:
علوم‌ کامپیوتر پل‌ ارتباطی‌ دانش‌ کامپیوتر و ریاضی‌ است‌ و مهمترین‌ هدف‌ آن‌ دست‌یابی‌ به‌ بهترین‌ الگوریتم‌های‌ موجود (روش‌های‌ حل‌ مسأله‌) در کمترین‌ زمان‌ و با کمترین‌ خطا و بیشترین‌ دقت‌ است. به‌ عبارت‌ دیگر هدف‌ این‌ رشته‌ تربیت‌ گروهی‌ متخصص‌ کامپیوتر است‌ که‌ با دید ریاضی‌تر و منطقی‌تر به‌ حل‌ مسائل‌ مطرح‌ شده‌ در علوم‌ کامپیوتر یا ریاضی‌ بپردازند. این‌ رشته‌ در مقطع‌ کارشناسی‌ دارای‌ 4 گرایش‌ محاسبات‌ علمی‌، نظریه‌ الگوریتم‌ها، سخت‌افزار‌ و سیستم‌های‌ اطلاعاتی‌ است‌. که دروس گرایش محاسبات علمی در زمینه برنامه‌ریزی خطی، غیرخطی، آنالیز عددی و نرم‌افزار در ریاضی است؛ یعنی در این گرایش کاربرد ریاضیات در کامپیوتر مطالعه می‌شود.گرایش نظریه الگوریتم‌ها به بررسی راه‌های مختلف حل مسئله به یاری روش‌های بهینه‌تر، سریع‌تر و بهتر می‌پردازد. به عبارت دیگر هدف این گرایش پیاده‌سازی و بهینه کردن الگوریتم است.در گرایش سخت‌افزار نیز معماری یا ساختار کامپیوتر مطالعه می‌شود و گرایش سیستم‌های اطلاعاتی نیز به مدیریت پروژه‌های نرم‌افزاری و سیستم‌های اطلاعاتی می‌پردازد. گفتنی‌ است‌ که‌ تفاوت‌ این‌ رشته‌ با مهندسی‌ کامپیوتر گرایش‌ نرم‌افزار در این‌ است‌ که‌ رشته‌ علوم‌ کامپیوتر برخلاف‌ مهندسی کامپیوتر فاقد دروس‌ آزمایشگاهی‌ و کارگاهی‌ است‌ و بیشتر جنبه‌ تحقیقات‌ نظری‌ دارد.
توانایی‌های‌ لازم :
تسلط‌ و علاقه‌ به‌ ریاضیات‌ شرط‌ اول‌ موفقیت‌ در رشته‌ علوم‌ کامپیوتر است‌ و دانشجوی‌ این‌ رشته‌ باید بتواند با استدلال‌ ریاضی‌ با مسائل‌ برخورد نماید. در ضمن‌ باید اطلاعات‌ عمومی‌ خوبی‌ داشته‌ و حتی‌ پس‌ از فارغ‌التحصیلی‌ به‌ مطالعه‌ و تحقیق‌ پشت‌ نکند چون‌ در طی‌ تحصیل‌ تنها اطلاعات‌ پایه‌ای‌ و کلی‌ را فرا می‌گیرد و برای‌ حضور در بازار کار باید خود تلاش‌ کند و اهل‌ مطالعه‌ و تحقیق‌ باشد.
موقعیت‌ شغلی‌ در ایران :
موقعیت‌های‌ شغلی‌ فارغ‌التحصیل‌ علوم‌ کامپیوتر شباهت‌ بسیاری‌ با مهندسی‌ کامپیوتر گرایش‌ نرم‌افزار دارد اما در کل‌ نقش‌ فارغ‌التحصیل‌ این‌ رشته‌ به‌ عنوان‌ مدیر و هماهنگ‌ کننده‌ بسیار مهم‌ و قابل‌ توجه‌ است‌. فردی‌ که‌ مسؤول‌ انتخاب‌ راه‌حل‌ مسائل‌ و حل‌ آنها همچنین‌ تقسیم‌ الگوریتم‌ها در بین‌ مهندسین‌ نرم‌افزار و در انتها جمع‌ کردن‌ قسمت‌های‌ توزیع‌ شده‌ می‌باشد.


درس‌های‌ این‌ رشته‌ در طول‌ تحصیل :
دروس‌ اصلی‌ و تخصصی‌ مشترک‌ در گرایش‌های مختلف علوم کامپیوتر:
ریاضی‌ عمومی‌، فیزیک‌ پایه‌، آمار و احتمال‌، اصول‌ کامپیوتر، اصول‌ سیستم‌های‌ کامپیوتری‌، جبر خطی‌ عددی‌، ریاضیات‌ گسسته‌، آنالیز عددی‌، ساختمان‌ داده‌ها و الگوریتم‌ها، نظریه‌ اتوماتا و زبان‌ها، کامپایلر، نظریه‌ محاسبات‌، اصول‌ طراحی‌ نرم‌افزار، منطق‌، ذخیره‌ و بازیابی‌ اطلاعات‌، پایگاه‌ داده‌ها، اصول‌ سیستم‌های‌ عامل‌، شبیه‌سازی‌ کامپیوتری‌، زبان‌های‌ برنامه‌سازی‌، اصول‌ مدیریت‌، مبانی‌ اقتصاد.
دروس‌ تخصصی‌ گرایش‌ محاسبات‌ علمی :
برنامه‌ریزی‌ خطی‌، برنامه‌ریزی‌ غیرخطی‌، نرم‌افزار ریاضی‌، آنالیز عددی‌، طراحی‌ هندسی‌ کامپیوتری‌.
دروس‌ تخصصی‌ گرایش‌ نظریه‌ الگوریتم‌ها :
برنامه‌ریزی‌ پویا، نظریه‌ گراف‌، بهینه‌سازی‌ ترکیبی‌ و آنالیز شبکه‌ها، نظریه‌ کدگذاری‌، سیستم‌های‌ صفی‌ و مدل‌های‌ کارآیی‌.
دروس‌ تخصصی‌ گرایش‌ سخت‌افزار :
مدارهای‌ منطقی‌، معماری‌ کامپیوتر، ریزپردازنده‌
دروس‌ تخصصی‌ گرایش‌ سیستم‌های‌ اطلاعاتی :
تحلیل‌ و طراحی‌ سیستم‌های‌ اطلاعاتی‌، متدولوژی‌ ساخت‌ سیستم‌های‌ اطلاعاتی‌، مدیریت‌ پروژه‌های‌ نرم‌افزاری‌، سیستم‌های‌ اطلاعاتی‌ مدیریت‌.

  
نویسنده : J A H E D ; ساعت ۱۱:٠٢ ‎ب.ظ روز ٢٩ مهر ۱۳۸٧
تگ ها :

ایمیل یادتون نره

سلام.

از همه عزیزانی که اومدن ونظر دادن تشکر میکنیم.

اما بچه ها اگه شما ایملتون رو تو نظرات ندین که مانمیتونیم جوابتون رو بدیم.

پس لطفا ایمیل خودتون رو هم همراه نظراتت قشنگتون برای ما بفرستید.

در ضمن از شما دوستان درخواست داریم که در خبرنامه وبلاگ عضو شده و ازمطالب ما برای بروز رسانی وبلاگ مطلع شوید.

با تشکر.چشمک

  
نویسنده : J A H E D ; ساعت ٢:٤۳ ‎ب.ظ روز ٢۸ مهر ۱۳۸٧
تگ ها :

هشت روش برای دختر خانمها....

برای دختر خانم های دانشگاه که امروزه تعداد شون تودانشگاه  نسبت به پسرهای دانشگاه هم کم نیست

 

این 8 روش شاید بتونه کمکشون کنه که فرد مورد نظرشونو پیدا کنند

 

دختر خانم ها، اگر قصد ازدواج دارید از این مردان 8 گانه پرهیز کنید

اخیراً «دکتر گینورد آدامز» سرپرست انیستیتو راهنمایی ازدواج در دانشگاه پنسیلوانیا، کتابی تحت عنوان «چگونه دوست خود را انتخاب می کنید» منتشر کرده و در آن راجع به ازدواج مطالب مهمی نوشته است. در این کتاب دکتر «آدامز» دخترانی را که قصد ازدواج دارند راهنمایی و ارشاد کرده و آنها را از ازدواج با «8» نوع مرد که به عقیده ی او خطرناک هستند بر حذر داشته است.

 

               نوع اول: مرد خودخواه و متعصب افراطی

 

این نوع مرد ممکن است برای زن چهار مشکل بزرگ ایجاد کند : اختلاف عقیده ی دایمی ، نزاع همیشگی ، عصبی بودن و سختی معاشرت!  

 

                     نوع دوم: مرد عصبی مزاج

 

این نوع مرد ، در واقع یکی از انواع مردانی است که دکتر آدامز اصلاً سخن گفتن با آنها را نیز برای دختران خطرناک می داند. چنین مردانی که روحی عصبی دارند با همسر خود سر کوچک ترین مسأله نزاع و مشاجره ی سختی می کنند و یک زندگی شیرین و مفرح را به کام همسر بدبخت و بچه های بیگناه و حتی آشنایان دور و نزدیک تلخ می سازند!  

 

  نوع سوم : شوهر سختگیر و بی گذشت در امور  مالی

 

 شوهری که در امور مالی زن بسیار سختگیری می‏کند و سر سوزنی گذشت ندارد ، به درد زندگی نمی خورد. البته مقصود این نیست که باید زن بی اجازه ی شوهر هر چه می‏خواهد خرج کند ، بلکه دکتر آدامز معتقد است که بیشتر مشاجراتی که در خانه روی می ‏دهد فقط بر سر پول است. حال آنکه در اصل نباید چنین باشد ، خیلی از زن و شوهرها چندان که به پول اهمیت می دهند، هرگز برای تربیت بچه ها ارزش قایل نیستند، البته زن و شوهر به واسطه ی پول مشاجره نمی کنند، بلکه در اکثر اوقات طریقه ی خرج کردن آن است که موجب سر و صدا و نزاع ایشان می‏گردد. پس زنی که به خوبی مدیریت خانه را انجام می‏دهد، پول را با حساب و کتاب و مناسب خرج می‏کند و یک شاهی را هم حرام نمی کند و باز مورد شماتت و سختگیری شوهر قرار می گیرد، حق دارد گلایه مند باشد

 

   نوع چهارم : مردی که سریع و آسان دروغ می گوید

 

شوهرانی که برای پیشرفت مقاصد خود ، دروغ های کوچکی می گویند و یا گاه این کار را برای تمسخر همسر خود انجام می‏دهند. بالاخره یک روز کارشان به دادگاه خانواده می کشد. این گروه مردان همواره در دنیایی از وهم و خیال در پروازند و معمولاً فراموشکار هم می‏شوند و تمام دروغ هایی را که گفته اند از یاد می برند چون از قدیم گفته اند که «دروغگو همیشه فراموشکار است»! 

 

         نوع پنجم : مردان فراری از میدان مبارزه

 

پنجمین گروه مردانی هستند که از موانع و مشکلات فراری هستند و به جای اینکه از مشکلات زندگی استقبال کرده و در رفع آن کوشا باشند ، فرار را بر قرار ترجیح می‏دهند. طبیعی است مردانی که حاضر نیستند به جنگ موانع و مسایل زندگی بروند و همواره میدان مبارزه را ترک می گویند، در زندگی زناشویی هم برای همسر خود تکیه گاه مناسبی نخواهند بود.  

 

      نوع ششم : مردان نامنظم و بی ادب در نزاکت

 

ازدواج با مردان نامنظم و به دور از ادب و نزاکت نیز به صلاح نیست. بی نظمی خواه در تعیین وقت ، خواه در لباس و غذا و یا هر چیز دیگر، شما را از زندگی بیزار می‏کند.  

 

        نوع هفتم : مردانی متعلق به خویشاوندان خود

 

شوهری که فقط به اقوام و خویشان خودش تعلق دارد نیز از جمله شوهرانی است که ابداً به درد شما نمی خورد. چون این گونه مردان اصلاً به شما متعلق نیستند و از آن دردانه های عزیز کرده ی پدر و مادر خود هستند که می خواهند همیشه کنار آنها باشند . پس چه وقت می‏تواند به شما رسیدگی کند، چه وقت فرصت حرف زدن با شما را دارد؟ سرپرست انیستیتو راهنمایی ازدواج اعتقاد دارد که زندگی با این نوع مردان، همواره اختلاف در منزل به وجود می آورد و حرف‏های بی مورد و بی ارزش همیشه در منزل شما منعکس می‏شود که به دنبال خود دعوا مرافعه خوهد آورد.  

 

                 نوع هشتم : مردان راحت طلب

شوهر راحت طلب، از جمله خطرناکترین مردان جهان خلقت است . مردی که بی هدف و بیهوده پشت شیشه رستورانی نشسته، از پنجره بیرون را تماشا می کند و پک به سیگارش می زند و وقت کشی می کند، یا مردی که در خیابان بدون برنامه مشغول قدم زدن است و یا با اتوبوس به اول خط و آخر خط می رود و مردم را تماشا می کند و با آسودگی خاطر وقت خود را بی سبب تلف می کند، موجودی است که خوشبختی در کنار او امکان ندارد، بلکه اساساً زندگی با چنین مرد راحت طلب و بی درد و سهل گذرانی به هیچ وجه صلاح نیست.

 

این مطالب برگرفته شده از وبلاگ یکی از وبلاگهای بچه های دانشگاه گرفته شده است

http://betsame.blogfa.com/

  
نویسنده : J A H E D ; ساعت ۸:٤۳ ‎ق.ظ روز ٢٢ مهر ۱۳۸٧
تگ ها :

نمایشگاه دفاع مقدس

یه کار قشنگ دیگه از بچه های بسیج دانشگاه:

این نمایشگاه توسط بسیج دانشجویی دانشگاهمون به مناسبت هفته دفاع مقدس برپا شده، شما هم اگه تا الان نرفتین بهتون پیشنهاد میکنیم که یه دوری توش بزنید بد نیست.

  
نویسنده : J A H E D ; ساعت ۱۱:٢٢ ‎ق.ظ روز ۱٧ مهر ۱۳۸٧
تگ ها :

اصلاحیه

سلام
مثل اینکه استاد رستمی بین بعضی دانشجوها خیلی عزیزه. ولی باور کنید ما هم همینجوری این استاد رو انتخاب نکردیم،ما از دانشجوهای زیادی نظرگرفته بودیم، اونا هم دله خوشی از ایشون نداشتن.
ولی خودمونیم بعضی از دوستان هم خیلی به ما توهین کردن،البته ما هم زیاد ناراحت نشدیم چون از روز اول با شما قرار گذاشته بودیم که هر انتقادی از وبلاگ و مدیران اون(RPM) بکنید ما از اون استقبال میکنیم.
حالا گروه rpm میخواد به شما  دوستان عزیز و جامعه اساتید بگه ببخشید . 
امیدواریم که شما هم این اشتباه کوچیک ما رو ببخشید.

  
نویسنده : J A H E D ; ساعت ٥:۱٧ ‎ب.ظ روز ۸ مهر ۱۳۸٧
تگ ها :

محافل انس با قران

سلامی دوباره.....

به شما و خوش امدگویی به شما ورودی های جدید

 

محفل انس با قران با همکاری شهرداری شهرقدس ، دانشگاه ازاد شهریار – شهرقدس ، شبکه بین اللملی قران ، حج و اوقاف ،بسیج دانشگاهی برگزار شد.

 

این مراسم در تاریخ ۶/۷/۱۳۸۷ و در ساعت16 شروع شد با صرف افطار و اقامه نماز در ساعت20 به پایان رسید.

محل مراسم د ر دانشگاه در دانشکده علوم انسانی، طبقه2 برگزار شد.

 

این مراسم با حضور دانشجویان دختر و پسر دانشگاه ، اهالی شهرقدس ، مسولان دانشگاه ، کارگران و کارمندان زحمت کش دانشگاه ، اساتید دانشگاه ، کلانتری شهرقدس ، امام جماعت شهرقدس ،عکاسان و فیلمبرداران ، و غیره برگزار شد.

 

مراسم با نور پردازی زیبا و دکوراسیون زیبا سیستم صوتی مناسب و فیلم برداری حرفه ای و نظم و امنیت مناسب با شکوه برگزار شد.

 

ادامه مطلب   
نویسنده : J A H E D ; ساعت ۱٢:۳۳ ‎ب.ظ روز ۸ مهر ۱۳۸٧
تگ ها :